میرزا خیرالله حکیمی از قروه درجزین

در سال ۱۳۷۲ آقای مهدی شعبانی مرحوم میرزا خیرالله را به من معرفی نمودند.

آقای مهدی شعبانی یگانه گوهر درخشان علم و معرفت در منطقه می باشند که عمر گرانبهای خویش را صرف ترویج کتابخوانی در منطقه نموده و شاگردان بسیاری را تربیت نموده اند.

مرحوم میرزا خیرالله برزگری دانا و با سواد و اندیشه ورز بودند.اطلاعات بسیار درستی در باره تاریخ منطقه داشتند.بنده از محضر ایشان بسیار بهره بردم.گویا جد مادری ایشان از روستای پیلیگین بودند.ایشان می فرمودند که پدر مادرشان عالم و عارف بوده اند و چله نشینی اختیار می کردند.

مرحوم میرزا خیرالله گنجینه ای نادر بودند که متاسفانه ناشناخته از دنیا رفتند.

اخیرا شنیدم که پسر کوچکشان که حدود ۴۵ سال سن داشتند به رحمت ایزدی پیوسته اند.بسیار ناراحت شدم از رفتن زود هنگام او.خداوند متعال رحمتش نماید.

به خانه میرزا خیرالله علما وروحانیانو انسانهای معتبری رفت و آمد می کردند.من یکبار که به خدمت ایشان رسیده بودم ،دیدم که میرزا عباس با یک روحانی دیگر هم در خانه مرحوم میرزا خیرالله حضور دارند.

میرزا عباس که یک روحانی نیکو بودند و بسیار زحمت می کشیدند و کشاورزی می کردند و در هنگام تعزیه نقش حصرت عباس ع بسیار زیبا بازی می نمودند.مردی بی آزار ی بودند.بیشتر در مسجد گلباغی در ماه رمضان و ایام محرم به منبر می رفتند.

همچنین در خانه میرزا خیرالله روحانی دیگری نیز حضور داشتند که مرد بلند بالایی بودند و از علمای روستای بهکندان بودند اماسالها بود که ساکن قروه درجزین شده بودند.

پسر بزرگ میرزا خیرالله آقای احمد احمدی می باشند که با من همکلاس بودند.ایشان از کودکی در کلاس برای بچه ها قصه می گفتند ، در همان زمان هم انسان آرام و بسیار نیکویی بودند. خداوند متعال به ایشان سلامتی و سرفرازی بیشتر مرحمت نماید.

من در مدت کوتاهی که گاهی به خدمت مرحوم میرزا خیرالله رسیدم ، حقیقتا مسایل بسیار مهم تاریخی منطقه را از ایشان شنیدم که شاید اگر به خدمت ایشان نمی رسیدم، هرگز این مسایل مهم برای من آشکار نمی شدند.

مرحوم میرزا خیرالله می فرمودند که مادرشان در طب سنتی وارد بودند و می توانستند برخی از بیماری ها را معالجه نمایند.

میرزا خیرالله جند کتاب خطی هم داشتند که یکی از آن کتاب ها می فرمودند که در باره علم جفر می باشد.پسرکوجک مرحوم میرزا خیرالله یک بار به من گفتند که پدر بزرگشان به پدرشان گفته اند که گنجینه ای را بر اساس موقعیت ستاره گان در جایی پنهان ساخته اند.


باشد که حق تعالی روح او را تعالی بخشد و به فرزند و نوادگان او سرفرازی و موفقیت بیشتر ببخشد.

بامداد روز یکشنبه اول آوریل ۲۰۱۸

سارایو .محله ناهورُو سکا

ساعت ۵،۳۹ بامداد

/ 0 نظر / 59 بازدید