چشمها دروغ نمی گویند.تو عاشق هستی ای رفیق!

گوزلر یالان سویله مز سن عاشیق سن آرخا داش

شاید سال 1362 بود.یکی از دوستان در قروه درجزین برادر همسرش رفته بود به ترکیه و چند تا نوار موسیقی آورده بود.

در آن زمان نوار موسیقی بسیاری از خوانند گان داخلی و خارجی نایاب و فروش انها ممنوع بود.زمانی بود که اگر از کسی دستگاه ویدیو می گرفتند ،صاحب آن را سخت مجازات می کردند. شایدزندان و یا شلاق و یا بازجویی های سخت .بنا بر این داشتن نوار های خواننده های خارجی هم جرم محسوب می شد.و کسی اگر نوار مویسیقی پاپ و یا خواننده گان قدیمی را داشت،انگار یک گنجینه نایاب را دارد.

در خانه دوستمان بودیم.صبظ صوت را روشن کرد و نواری را گذاشت .وقتی صدای خواننده و اهنگ پخش شد،من مو در بدنم سیخ شد و سرخ شدم و انگار آتش گرفته ام.عجب صدایی !!

عجب آهنگی!!

خواننده داشت ه زبان ترکی و به زبان مادری من می خواند.برخی از کلمات آهنگ را نمی فهمیدم.اما اینقدر صدا و آهنگ گیرا بود که من مست و مبهوت شده بودم.

دوستم گفت این ابراهیم تاتلیس(تاتلی سس)می باشد.خواننده تر کیه ای.

من از آن زمان شیفته صدا و آهنگ های ابراهیم تاتلی سس شدم.تا حالا آثار هیچ خواننده ای را اینگونه پی گیری نکرده ام.در ترکیه که زندگی می کردم آهنگ های او را گوش می کردم.

در سال 1365 به عنوان دانشجو آمدم به یوگسلاوی سابق و در شهر زیبای بانیالوکا مشغول به تحصیل شدم.اغلب با دوستان جمع می شدیم و در غذا خوری دانشگاه و حتی در خیابان با هم و دسته جمعی ترانه و آواز می خواندیم.ما دوستان ترک زبان بیشتر باهم بودیم و به ترکی و یا آذری می خواندیم.

از خواننده های آذری می خواندیم و همچنین آهنگ خوانندگان کشور ترکیه را می خواندیم.در این میان من بیشتر از ابراهیم تاتلی سس می خواندم.

یکی از آهنگ هایی که از ابراهیم تاتلی سس می خواندیم.

نه دن ساجلارون بیازلانموش آرکاداش بود.(چرا موهایت سفید شده است ای دوست ؟)

یکی دیگر از آهنگ های ابراهیم تاتلی سس هم این بود:چشمها دروغ نمی گویند تو عاشقی ای رفیق !! یا ای دوست!

پس از حدود سی سال هنوز هم با دوست همد وره ای در شهر بانیالوکا جناب اقای محمد رحیمی که اکنون در ایتالیا هستند،وقتی با هم صحبت می کنیم ،این آهنگ ابراهیم تاتلی سس را می خوانیم.

گونولدن سویورسون

با تموم و

خوشبختی رو تو می خواهی

واسه چی پنهون می کنی

تو عاشقی ای رفیق

خدا یارت باشه

درمونِ دردت باشه

این حرف بین ما بمونه

تو عاشقی ای رفیق

تو عاشقی! تو عاشقی!

بیخودی پنهون نکن

دردت رو به من بگو

دیدن اشکهایت واسه من خیلی سخته

تو عاشقی ای رفیق

تو عاشقی ای رفیق!


/ 0 نظر / 158 بازدید