گروه موسیقی ایرانی در بوسنی

یک گروز خوب موسیقی اصیل ایرانی به بوسنی آمده است.آقای دکتر آرام رایزن فرهنگی ایران در بوسنی مرد اهل فرهنگ و اندیشه ای که سعی دارد رفهنگ کشورمان را در این سرزمین کوچک اما بسیار با اهمیت معرفی نماید.

موسیقی به یقین یکی از تاثیر گذارترین ابزار فرهنگی است که دیوار و مرز و زبان و دین نمی شناسد .موسیقی زبان دل است.موسیقی ایرانی به تایید بسیار از صاحب نظران شرقی و غربی یکی از موسیقی های غنی جهان می باشد.به قول کنتور باستانشناس  انگلیسی ٬اولین بار در جهان همنوازی در حدود ۵۰۰ سال پیش در جنوب ایران شکل گرفته است.

چرا که بر روی یک سنگ نگار ه کوچکی که از شوش یافت شده است٬تصویر چند نفر را نشان می دهد که برروی زمین نشسته اند و دارند می نوازند .یکی از آنها دست بر گوش خود نهاده و دارد می خواند و دیگران ساز هایی همانند دایراه و نی و ساز زهی می نوازند.

سالها قبل زمانی که من در رادیو و تلویزیون ایران کار می کردم طرحی را دادم که بر اساس آن فیلم مستندی ساخته شود در باره تاریخ موسیقی ایران و تاثیر آن بر موسیقی جهان. اما متاسفانه با ساخت آن موافقت نشد.اما در نهایت مدیر وقت رادیو بوسنی جناب آقای گل زردی با ساخت آن موافقت نمودند که دیگر من عازم کشور بوسنی بودم و نمیی توانستم ساخت آن را شروع نمایم.

دیروز جوانهای ایرانی غوغا کردند.با تار و کمانچه و دف و آواز قوی بر حاضرین بوسنیایی تاثیر بسیار مثبت نهادند

یکی دیگر از میهمانانی که از ایران آمده بود ٬مرشد محسن بود.مرشد محسن جوانترین مرشد در ایران می باشند که به طور ی که خودشان می گوفتند از زمان صفویه اجدادشان در کار مرشدی و تعزیه بوده اند

او با لیاس مرشدی از بالای سالن شروع نمود و با صوت بسیار خوبش در حالی که آواز می خواند از میان جمعیت عبور نموده به سوی سن رفت.

با آنکه مردم زبام فارسی را نمی فهمیدند.او بدون میکروفن چنان دل انگیز و قوی می خواند که گویی همه مجذوب آن صدا و حالت شده بودند.

مرشد جوان توانست همراه با مترجم فلسفه مرشدی را همراه با به بازی کشاندن همه حضار در مدت کوتاهی برای حضار معنی نماید.و مردم بسیار او را تشویق نمودند.

ما هم بنام گروه سارایو ساز و یا گروه موسیقی اصفهان و سارایو(issa)سه قطعه اجرا کردیم.نوازنده فلوت خانم والنتینا که یکی از نوابغ و عجوبه های فلوت نوازی هستند و در اصل پدرشان اهل مقدونیه و مادرشان اهل صربستان می باشند و به قول خودش ریشه کولی ها را هم در خود دارد.اغلب در برنامه والنتینا با ما می نوازد و جزو گروه ما می باشد

والنتینا بی ریا و صمیمی و با هوش می باشد. او اهل کوه و کوهستان است.نوازنده دیگر ما خانم دلییا بودند.او دانشجوی آکادمی موسیقی می باشند و نوازنده ویولین.خانمی آرام و ظریف و مسلط به موسیقی و ساز خویش.نوازنده دیگر آقای انس بودند.استاد جوان گیتار که معلم موسیقی در مدرسه موسیقی می باشند.نوازنده گیتار باس هم آقای عبدالقادر بودند.جوانی  که آکادمی موسییقی را در بلگراد تمام کرده است و سالها قبل اسلام آورده است.رافید سوباشیچ همکار و دوست قدیمی من.به عنوان نوازنده و خواننده.ما با جرای یک قطعه شرقی با شعر حافظ و نیز یک شعر ترکی که خود من نوشته و اجرا نمودم و یک ترانه قدیمی بوسنیایی که رافید آن را نی نوازی من و با اذان زیبای خودش ان را به صورت بسیار زیبا اجرا نمود.

حاضرین راضی بودند و فضای صمیمی بین گروه ایرانی و مردم بوسنی و اعضای گروه ما ایجاد شده بود.ما می توانیم با مولانا و سعدی و خیام و عطار نیشابوری و حافظ و دیگر شعرا و عرفای خویش همراه با موسیقی بسیار غنی خود قلوب جهانیان را تسخیر نماییم.می توانیم با هنر هزاران ساله خویش به جهان دوستی هدیه کنیم

می توانیم با هنر و موسیقی  دلها را به سرچشمه های معنویت و عشق آسمانیب وصل نماییم

/ 6 نظر / 42 بازدید
آتیلا

سلام پرویز خان اگر اولسا بو اجرانو وبلاگی ییزدا قرار ورین چوخ ساغ اول یاشا سن

رازینی

سلام خسته نباشی ،من هم خوشحال می شوم در صورت امکان این مراسم را ببینم ،اگرامکان دارد در وب سایت خود بگذارید.با کمال تشکر از زحمات شما

سلام پرویز خان سئوزوم تکراری دیر آما دیه ری واردو " اگر اولسا بو اجرانو وبلاگی ییزدا قرار ورین " چوخ ساغ اول یاشا سن

سلام پرویز خان سئوزوم تکراری دیر آما دیه ری واردو " اگر اولسا بو اجرانو وبلاگی ییزدا قرار ورین " چوخ ساغ اول یاشا سن

جانی

سلام پرویز خان سئوزوم تکراری دیر آما دیه ری واردو " اگر اولسا بو اجرانو وبلاگی ییزدا قرار ورین " چوخ ساغ اول یاشا سن

مهدی

سلام آقای محمدی، من (اصله) کندیندن سیزه پیام یازورام، حتما اصله موردینده تانوشلوقوز واردی، ایستیردیم دییم بیزه افتخاردی کی سیزین کیمین منطقه یادوندا اولان بیر بویوگوموز وار، و اونا گوره سیزدن تشکر الیرم. سیزین وبلاگیزه همیشه باخموشام و گوزل مطالبیزدن استفاده المیشم، سیزدن بیر خواهشیم کی واردی؟ بودی کی: بانی اولایز یا سفارش الییز بیر مستندی یا فیلمی همدان تورکلریندن دوزلسین، تا فرهنگیمیز و دیلیمیزی هامویا تانوداک. انشالله کی سیزی بیرگون زیارت الیه بیلک.