با من به سارایو بیایید .اینجا هنوز عشق شکوفه می دهد

گاهی وقتها باورم نمی شود که من از قروه درجزین واز شهرستان رزن از دیار باستانی همدان در این شهر شگفت در شهر دوستی ها و عشق در شهر سارایو ماوائ گرفته باشم.اَیا این منم ؟ در این سرزمین بوسنی ! سرزمین شعر و ترانه ها!زمانی که کودکی بیش نبودم همیشه اَرزو داشتم بروم به سرزمینی که مردمانش بوی خوش صداقت را داشته باشند اَرزو داشتم به سرزمینی برم که دلها برای خدا بتپند . وقتی که سازم را می نواختم و به رسم عاشقان ساز بر دست به ترکی می خواندم و دور مادرم می گشتم. وقتی که برای مادرم می خواندم ..مادرم چرا مرا عاشق بدنیا اَوردی..ومی خواندم ای مادرم یک روز من راهی خواهم شد .راهی سرزمین دور.سرزمینی که عشق خدایی در اَنجا باشد و دخترانش همه لبخند به لب سلام مرا پاسخ خواهند داد و صدای ساز من برایشان دلنشین خواهد بود.
مادرم نمی دانست کریه کند و یا اینکه بخندد .می گفت خدا اَخر و عاقبت تو را بخیر کنه.کی تو سر عقل میایی؟!!اما من به دور مادرم می گشتم و برایش می خواندم...مادر می میروم به اَن سرزمین دور و برایت در دلم نغمه های الهی می اَورم و مروارید محبت برای تو می اَورم.مادرم می گفت خدا به تو عقل بده.من از توچیزی نمی خواهم. شاید اَن موقع ها خودم هم باورم نمی شد که اصلا چنین سرزمینی وجود داشته باشد و اگر هم وجود داشته باشد ..من کجا !! قروه درجزین کجا!! و دیار خوبان کجا!؟

و زمان گذشت و من با اَرزوهای دست نیافتنی بزرگ شدم و راهی شدم.

من کجا ؟ بوسنی کجا؟ وسارایو شهر شعرها و ترانه ها کجا؟

اکنون در بوسنی در سارایو هستم.مردم را دوست دارم. همسایه ها مهربانند. و مردم صادق.

تاریخ و طبیعت و بارن و رودخانه و جنگل و خنده های بی ریا .

سارایو مولانا و حافط و خیام و مام محمد غزالی و...

و در بوسنی و در سارایو هر روز به زیارت فرزند شمس تبریزی می روم .


چون که
یکی از قشنگترین و رویایی ترین مساجد سارایو و بوسنی را معمار اسیر علی تبریزی ساخته.مسجد خسرو بگ.در وسط بازار ساریو.با شکوه و پر از معنویت.این مسجد 450 سال پیش ساخته شده است و من هر روز برای اسیر علی تبریزی و برای خسرو پاشا که به بوسنی علم و معرفت اَورد و برای همه رفته گان دعا می کنم.

من خدای را شکر می کنم که مرا به بوسنی رهنمون ساخت.تا در اینجا ساز بزنم .از مولانا در بازار بخوانم و با یاران مخلص حق در عالم معنی سفر ها کنم.

با من به سارایو بیا .دلت پاک کن.رها باش از خود پرستی ها.خودت باش خودت.سارایو .

/ 2 نظر / 6 بازدید
شقايق

سلام :)

مرد اهل ایمان

دایی من به شما افتخار میکنم . و ازاین به بد به خودم که یک قروهای هستم. مچکرم