عاشق و مستی در دیار درگزین (بخشی از شهرستان رزن کنونی)   

دوباره کتاب دومسافر نوشته  محقق و عالم و شاعر شوریده یعنی  حجت الاسلام سید علی تهرانی را  در دست می گیرم.

به دنبال رد و نشان عاشقانی هستم که  به  دیار دُردی کشان درگزین و شهرستان رزن و قروه درجزین  آمده اند و یا از آن دیار بر خاسته اند و تاثیر مهمی در شوریده گی و اندیشه ورزی  و عاشقی و پویایی مردم  این منطقه مقدس گذاشته اند

آری کتاب دومسافر را برای چندمین بار می خوانم.مطالب ارزنده اش را دوباره تجزیه و تحلیل می نمایم. حال و هوای شصت و یا هفتاد  سال پیش   و یا حتی پیشتر منطقه درگزین و رزن وقروه درجزین  را  در لابلای شعر ها و راویات و نقل و قول ها  احساس و درک می کنم.

 

عاشق حق تعالی ای  از کوجه های زنجان  تشنه  به بزم سالار شهیدان رفته و از دست حسین ع  مولا علی ع جامی گرفته و نام گرفته.کتابها خوانده و عبادت ها نموده  و حسرت ها کشیده ، سوخته شعله ور شده  و خاکستر شده و دوباره عاشقانه تر  از پیش روییده و سر برافراشته و آنگاه  لبریز شده و ساقی  مستان شده و بذر   عشق در دلها کاشته  و بر بام دلها بیرق حق را افراشته.

شیخ مقیم زنجانی از دشت کربلا با خود رار چشمه های عشق را به منطقه درگزین و شهرستان رزن و قروه درجزین   اورده  و چشمه ساران عاشقی را در کویر تشنه دلها جاری و باقی ساخته.

شیخ در فارسجین مقیم گشته و  جامها به دست مشتاقان داده جامهایی از باده  خم خانه های کربلا و نجف .

براستی شیخ مقیم زنجانی که بود؟

شیخ مقیم زنجانی فقیه فیلسوف صاحب کرامتی بود که اجتهادش از سوی آبت الله محمد تقی شیرازی تایید شده بود .به درخواست خان فا رسجین حاج علی مراد یمین نظام  ،  آیت الله شیرازی  ،شیخ مقیم زنجانی را به فارسجین اعزام  نموده بود.

شیخ مقیم زنجانی در فارسجین شاگردان بسیاری تربیت نمود.در عین حال وجود عاشق او در منطقه  و در  روستاها ی اطراف شور و حالی در وجود حتی انسانهای عادی بوجود اورده بود.

اولین کسی که از دست شیخ مقیم زنجانی در مدرسه روستای فارسجین جام گرفته است،حجت الاسلام سید ابراهیم حسینی  فارسجینی  پدر بزرگ نویسنده کتاب دومسافر می باشد .یعنی روحانی عالم و عارف و شاعر و محقق و عاشق حق تعالی سید علی تهرانی   که جام شیخ مقیم زنجانی را از پدرشان گرفته اند.

سید علی تهرانی در کتاب دو مسافر می فرمایند که  پدر بزرگشان سید ابراهیم در روستای نینج مدفون می باشند.او به سفارش استاد خویش سالها  به اطراف زنجان و خمسه و دمق و بیجار برای تبلیغ سفر  می نموده  است

حجت الاسلام سید ابراهیم   فارسجینی  علاوه بر  مقام علمی و فقهی و ادبی   و خط زیبا در علوم غریبه هم  (به ویژه در تسخیرات و طلسمات )بسیار ماهر بوده و ظاهرا این علوم را از پدر خویش فرا گرفته بوده است.

 سید ابراهیم حسینی اولین شاگرد  شیخ مقیم زنجانی بوده است . او در سال 1287 شمسی تولد یافته و در سال 1339 شمسی از دنیا رخت بر بسته است.

آری  اولین شاگرد شیخ مقیم زنجانی  سید ابراهیمحسینی فارسجنینی 14 سال پس از استادش به جهان باقی می شتابد. اما راز عاشقی را که از استادش مقیم زنجانی گرفته بود را به فرزندش  می سپارد و فرزندش آن را به سید علی تهرانی می سپارد.

و این عارف و عاشق حق تعالی سید علی تهرانی کیست؟

سید علی در سال 1353  شمسی به دنیا آمده است .در همه دوران ابتدایی شاگرد ممتاز بوده است.دوران راهنمایی را در مدرسه راهنمایی نمونه ابن سینا به پایان رسانده .بشرح لمه را زمانی به پایان م رسانده  که  مقام سوم را   در مدرسه علمیه حضرت معصومه س بدست آورده است .همچنین دروس سطح را در مدرسه علمیه ولی عصر  عج با بالاترین نمرات به پایان  رسانده است .سالها از محضر عالم ربانی و عارف سالک آیت الله بهجت کسب فیض  نموده است.

 

 

مطلب ادامه خواهد داشت......

مطالب این مقاله بر گرفته از کتاب دومسافر نوشته سید علی  تهرانی  یم باشد.

لینک
۱۳٩٥/۱۱/۱٧ - parviz mohammadi