لاهور   

لاهور شهر تاریخ و رنگ ها .

چند سال پیش سفیر محترم پاکستان جناب آقای سید جعفری که مردی بسیار شریف و دوست د اشتنی می باشند.مرا برای نمایشگاه فرش در لاهور دعوت نمود.در عرض یک ساعت ویزای مرا حاضر نمودند و من راهی پاکستان شدم.

شناخت مردم پاکستان و ارتباط با مردم خوب پاکستان برای من بسیار ارزشمند بود.

اکن.ن هر وقت به لاهور می روم حالت مقدس می یابم.روحم تازه می شود.هر سال مقداری از لاهور فرش و گلیم خرید می کنم.تاجران و تولید کنندگان فرش در لاهور  اکثر دارای یک نظم و نظام درست هستند.هر چند که فرش های لاهور از نظر کیفیت و تنوع نمی تواند با فرش ایران رقابت نماید،اما پاکستانی ها توانسته اند با یک برنامه ریزی درست بخش مهمی از بازار فرش جهان را بگیرند.البته در اینمیان هنرمندان و بافنده گان افغانستانی  نقش بسیار مهمی در   پیشرفت تولید و تجارت فرش پاکستان داشته و دارند.

برای همین من در لاهور اضافه بر ارتباط با تاجران  و تولید کنند ه گان فرش پاکستانی  با تاجران و تولید کنند ه گان افغانستانی هم ارتباط دارم.

متاسفانه باید بگویم که تولید کننده گان ایرانی دارای نظم و تشکیلات اصولی نمی باشند. تاجران و تولید کننده گان ایرانی بیشتر  به صورت سنتی کار می کنند.مثلا یک صادر کننده فرش در دفترش حتی یک کامپیوتر هم ندارد .چه برسد به دستگاه کپی و یا پرینتر .دیگر اینکه یک نفر همه کار ها را انجام می دهد.بیشتر تاجران فرش ایرانی انگلیسی نمی دانند.منشی ندارند.اغلب اتفاق می افتد که بارفرش را با مدارک ناقص به کشور اروپایی می فرستند.به خاطر یک کپی . نداشتن پرینتر و آشنا نبودن به زبان انگلیسی ،بار چندین روز در گمرک کشور مقصد می ماند و وارد کننده فرش ناچار باید هزینه هنگفتی برای انبار داری در گمرک کشور اروپایی بپردازد.

در صورتی که در لاهور شما یک تاجر پیر و سنتی افغانی را می بینید که دارای منشی و کامپیوتر و پرینتر و فکس و غیره می باشد.حداقل یک دستیار دارد که به زبان انگلیسی مسلط می باشد . بلافاصله که اجناس انتخاب شد آنها فرش ها و گلیم ها را شمرده و متراژ می نمایند  و در اسرع وقت بار شما را با اسناد درست به کشور مقصد می فرستند.

موضوع مهم دیگر این است که در ایران  اگر 5 درصد ارز بالا برود تاجران 50 درصد قیمت فرش را می برند.هیچ فکر نمی کنند که مشتری های اروپایی  به بالا رفتن بیش از حد قیمت ها عکس العمل منفی نشان داده و از خرید فرش خورداری می نمایند.

برای همین درطی چهار ساال قیمت اغلب فرش بیش شش برابر شده است.در صورتی که فرش های پاکستانی  مقدار بسیار کمی قیمتشان بالا رفته است.

این مسئله در رابطه با ترکیه هم صدق می کند.ما مدت 8 سال است که از ترکیه جنی وارد می کنیم.با اینکه ارزش پول ترکیه در این 8 سال بسیار پایین رفته است.شاید تنها 15 درصد به قیمت اجناس ترکیه ای تاجران ترکیه اضافه نموده اند.

در لاهور و در شهرهای دیگر پاکستان من شاهد تلاش مردم برای تولید و صادرات کالاهایشان بودم.برخوردشان با مشتری حرفه ای و درست می باشد.

انشالله پاکستان که مردمانی خوب و تلاشگر دارد بتواند به سوی صلح و آرامش برود و  این کشور  به مراتب بالای رونق اقتصادی برسد.چرا که حقیقتا لایق  داشتن زندگی خوب هستند.

لینک
۱۳٩٥/۳/٢٠ - parviz mohammadi